StoryEditorFeng shui 

Zasady feng shui w domu na wsi. Co można łatwo zastosować?

03.01.2023., 10:00h

Feng shui w tłumaczeniu dosłownym to „wiatr i woda”. Ta piękna chińska sztuka aranżacji opiera się na subtelnościach, dzięki którym we wnętrzu poczujemy harmonię, spokój i zadowolenie. Przestrzeń żyje i może wysyłać dobrą energię na każdą sferę naszego życia: zdrowie, harmonię, miłość, karierę, bogactwo.

Feng shui to sztuka planowania i poprawiania przestrzeni wyrażająca naszą komunikację z tym, co nas otacza. Wywodzi się z filozofii taoizmu, dlatego jej głównymi przesłankami jest współgranie z krajobrazem i tym, co dookoła. Nie tylko wnętrza domów, ale całe miasta były budowane w oparciu o feng shui właśnie (np. Hong Kong czy Singapur). Wszystko po to, aby energia życiowa mogła swobodnie płynąć tam, gdzie mieszka i żyje człowiek. Wiatr i woda to nieuchwytne siły, ich zrównoważenie ma przynieść pełnię szczęścia i dać ludziom oraz wszystkim istotom prawdziwy komfort.

Podstawowe zasady Feng Shui

W efekcie przestrzeń ma być tak zaplanowana, aby domownicy mogli czuć się po prostu dobrze. Główne wartości to:

  • harmonia i piękno,
  • porządek,
  • nieprzywiązywanie się do rzeczy.

Przedmioty, które nas otaczają powinny być,i piękne, i potrzebne.

image
FOTO: Envato Elements

Ład, który koi

Jeśli w otoczeniu panuje porządek, to oddziałuje on pozytywnie na naszą psychikę. Zaczynamy dobrze się czuć. Jedną z pierwszych zasad feng shiu jest utrzymywanie ładu. To, co nie sprzyja to: bałagan, kurz, gromadzenie zbędnych rzeczy. Osłabiają one energię życiową, nie pozwalają skupić na tym, co najistotniejsze. Warto zatem uprzątnąć przedmioty, zadbać o czystość powierzchni podłóg, półek i okien. Okno to jedno z najważniejszych źródeł przepływu energii, powinno lśnić czystością. W tym kontekście chodzi także o niepotrzebne nagromadzenie rzeczy, które generują blokady i zastoje w życiu. Należy posprzątać i pozbyć się tego, co zalega, by zrobić miejsce na nową energię.

image
FOTO: Envato Elements

Yin i Yang

Harmonizowanie przestrzeni to równoważenie yin i yang, które są przeciwstawne, ale nawzajem siebie uzupełniają. Yin to czerń i Księżyc. Symbolizuje bierność, smutek chłód, jest miękkie i związane z nocą, odpoczynkiem, zdrowiem. Ma dominować w salonie, sypialni lub łazience. Natomiast Yang to biel i Słońce. Symbolizuje aktywność, radość, ciepło, jest twarde, błyszczące. Ma związek z dniem i zarabianiem pieniędzy. Jego elementy niech znajdą się w gabinecie, kuchni czy pokoju dziecka.

Wchodzimy do królestwa

Według feng shui najważniejsze jest wejście do domu, drzwi i przedpokój – tędy  “wnosimy” energię, która roznosi się po cały domu. Powinno być więc czyste, jasne, bez nadmiaru rzeczy. Strefa ta ma witać i zachęcać do wejścia. Wspaniałym pomysłem jest zaaranżowanie kwiatów w tej części domu.

W kuchni jak najmniej rzeczy niech stoi na blacie. To pomieszczenie powinno być zaaranżowane w ciepłych kolorach ziemi i być dobrze doświetlone światłem dziennym. Najlepiej zawiesić doniczki z ziołami na ścianie lub postawić na parapecie, a na stole postawić miskę z owocami. Kuchenka powinna być oparta o ścianę, podobnie jak sofa w salonie – dla bezpieczeństwa i poczucia ochrony. W pokoju dziennym niech dominują jasne, naturalne kolory, ziemiste, które uspokajają, z delikatnymi elementami ognia (np. czerwoną poduszką, świecą).

image
FOTO: Envato Elements

W sypialni nie ma miejsca na telewizor. To kraina snu i odpoczynku. Ładny zapach świec, ciepłe światło, poduszki, zasłony, pled – to niezbędne elementy. Trzeba unikać ostrych kątów i kantów. Łóżko nie może znajdować się w linii okna ani drzwi. Powinno być dostępne z dwóch stron. Nie może też być usytuowane naprzeciwko wejścia – stopy nie mogą wskazywać na drzwi. W sypialni postawmy na naturalne materiały (jak: drewniana rama łóżka, baldachimy z naturalnych materiałów) i zrezygnujmy z lustra w pobliżu łóżka, ponieważ zakłóci przepływ energii Yin.

Pokój dziecka wg Feng Shui

To przede wszystkim jasne kolory, meble o zaokrąglonych kształtach, naturalne dodatki i dekoracje, minimalistyczne podejście do zabawek, ciepłe światło. A jak powinno być ustawione biurko? Ściana ma znajdować się za plecami, nie należy siadać twarzą do ściany.

image
Porady wnętrzarskie

Jak kolor ścian w pokoju wpłynie na Twój nastrój?

Ważne elementy – feng Shui

  • akwaria i fontanny,
  • lampa solna,
  • zegar z wahadłem,
  • świece,
  • świeże cięte kwiaty,
  • zapewnienie naturalnego światła,
  • lampy z szerokim spektrum światła,
  • dostęp świeżego powietrza,
  • porządek – brud to zła energia,
  • usunięcie starych i zepsutych przedmiotów.

Angelika Drygas

Fot. envato elements

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. październik 2024 12:16