StoryEditorROŚLINY DONICZKOWE

Jakie kwiaty doniczkowe są bezpieczne dla alergików?

30.12.2022., 08:30h

Na alergiczny nieżyt nosa cierpią zwłaszcza młode osoby, w tym dzieci. Najczęściej za zatkany nos i kichanie odpowiedzialne są rośliny. To jednak nie oznacza, że alergicy nie mogą wprowadzić kwiatów do swojego otoczenia! Istnieją nawet rośliny doniczkowe, które są zalecane dla tych osób.

Jakie rośliny uczulają?

Uczulają głównie rośliny kwitnące, ze względu na produkcję wszelkiego rodzaju pyłków. Mogą uczulać także te, które wydzielają intensywny zapach w okresie kwitnienia. Poza tym bardzo często silną alergię wywołują także rośliny pokryte drobnymi włoskami. Osoby z alergią skórną podczas pielęgnacji swoich kwiatów doniczkowych powinny zaopatrzyć się w rękawiczki – również sok widzialny po uszkodzeniu tkanki rośliny może działać alergicznie.

Pamiętajmy, że również ziemia w doniczce może stać się przyczyną reakcji alergicznych. Z tego względu podłoże powinno być przepuszczalne i niezbyt chłonne dla wody. Słaba cyrkulacja powietrza w mieszkaniu w połączeniu z wilgotnym podłożem może prowadzić do pojawienia się na jego powierzchni wykwitów pleśni. A pleśń dodatkowo uczula.

Rośliny dla alergików – one nie uczulą!

Istnieje spora grupa roślin, które są bezpieczne dla alergików. Co to za rośliny?

Geranium

image

Geranium

FOTO: Envato Elements

Roślina ta jest nazywana inaczej anginką bądź anginowcem. Zachwyca nie tylko wyglądem, ale jak wskazuje jej potoczna nazwa – ma także właściwości lecznicze. Przede wszystkim geranium ma właściwości bakteriobójcze oraz przeciwwirusowe, które są znane od lat, a przy tym udowodnione naukowo. Rośliny tej używa się zarówno w kosmetyce, jak i w medycynie. Dodatkowo z powodzeniem można stosować ją w aromaterapii. Zapach anginki jest nawet w stanie odstraszyć komary i muszki owocówki! Geranium uwielbia światło rozproszone.

Eukaliptus

image

Eukaliptus

FOTO: Envato Elements

To roślina pochodząca z Australii, Nowej Gwinei i południowo-wschodniej Indonezji. Ma charakterystyczne, stalowoniebieskie liście. Eukaliptus znany jest ze swego pozytywnego oddziaływania na drogi oddechowe. Jest także niezwykle mrozoodporny i z tego względu nadaje się do ogrodu. Dzięki pachnącym olejkom eterycznym odstrasza nieprzyjemne insekty, takie jak muchy i komary. Bardzo szybko rośnie, może dorastać do 2-4 m wysokości. Najlepiej czuje się na stanowisku dobrze nasłonecznionym i w żyznej oraz przepuszczalnej glebie. W okresie wiosenno-letnim eukaliptus należy obficie podlewać i zasilać co jakiś czas nawozem. Sporą zaletą tej rośliny jest jej niezwykła odporność na choroby oraz szkodniki.

Dracena

image

Dracena

FOTO: Envato Elements

To roślina występująca naturalnie w Azji, Afryce oraz na Wyspach Kanaryjskich. To ozdobne drzewko ma smukłe i długie liście. Przy tym bardzo dobrze filtruje toksyny, takie jak na przykład benzen, toluen, formaldehyd czy nawet tlenek węgla (czad). Podłoże dla draceny powinno być torfowe, gliniaste, żyzne. Odczyn musi być lekko kwaśny. Roślina powinna znajdować się w miejscu nasłonecznionym. W odpowiednich warunkach może urosnąć nawet do 2,5 m!

Skrzydłokwiat

image

Skrzydłokwiat

FOTO: Pixabay

To bardzo popularny w polskich domach kwiat o błyszczących i długich liściach. Chociaż kwitnie, to jego ciężki, woskowy pyłek nie unosi się w powietrzu i dzięki temu nie wywołuje reakcji alergicznej. Skrzydłokwiat również oczyszcza powietrze, głównie z benzenu i formaldehydu, a także z acetonu i trójchloroetylenu. Najlepiej będzie czuł się w miejscu zacienionym. To idealna roślina do sypialni – umożliwi zdrowy i długi sen.

Sansewieria

image

Sansewieria

FOTO: Envato Elements

Nazywana również wężownicą lub potocznie językiem teściowej, jest rośliną małą wymagającą i wysoce odporną na suszę. Swoją nazwę zawdzięcza długim, sztywnym liściom. I – dodatkowo, również pochłania szkodliwe substancje, zwłaszcza te pochodzące ze smogu, z farb, impregnatów czy klejów. Pamiętajmy jednak, że sansewieria jest silnie trująca. Z tego względu powinna być ustawiana w miejscu niedostępnym dla zwierząt oraz małych dzieci.

Filodendron

image

Filodendron

FOTO: Envato Elements

To bardzo zróżnicowany rodzaj roślin – większość z nich rośnie w formie pnączy, wytwarzając korzenie powietrzne. Niektóre filodendrony potrafią osiągnąć 3 m wysokości! Również ta roślina świetnie pozbywa się toksyn z otoczenia. Eliminuje szkodliwe substancje z lakierów, środków do dezynfekcji, kosmetyków, spalin czy nawet dwutlenek węgla.

Epipremnum

image

Epipremnum

FOTO: Envato Elements

Rośliny z tego rodzaju pochodzą z Azji, Australii oraz wysp Pacyfiku. Ich sercowate liście wybarwiają się na kolor zielono-biały. Epipremnum uwielbiają miejsca jasne, ale nie tolerują bezpośredniej ekspozycji na słońce. Potrzebują podłoża żyznego, próchniczego, przepuszczalnego i delikatnie wilgotnego, o odczynie lekko kwaśnym. W warunkach naturalnych rośliny te potrafią rozrastać się do 4-5 m. Epipremnum ma właściwości lecznicze, co więcej – usuwa szkodliwe substancje, takie jak benzen, formaldehyd czy toluen.

Sukulenty

image

Sukulenty

FOTO: Envato Elements

To niewielkie rośliny, które jednak często wybarwiają się pięknie od czerwieni po róż, fiolet czy błękit. Według badań sukulenty oczyszczają oraz nawilżają powietrze. Świetnie nadadzą się dla osób, które nie mają ręki do roślin. Będą dobre dla zapominalskich i osób dopiero stawiających pierwsze kroki w pielęgnacji roślin. Pamiętajmy, że lepiej przesuszyć podłoże sukulentów niż je przelać. W tym drugim przypadku dojdzie najpewniej do przegnicia korzeni roślin.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements, Pixabay

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. październik 2024 12:18