StoryEditorZRÓB TO SAM

Jak samodzielnie ocieplić budę dla psa na zimę?

21.10.2022., 11:00h

Psy to najpopularniejsze domowe pupile. W niektórych domostwach zwierzęta te mieszkają głównie na zewnątrz. Kiedy jednak nadchodzą chłody, trzeba pomyśleć o zapewnieniu naszym milusińskim schronienia przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Dlatego jeżeli nasz pies żyje w budzie, to musi być ona ocieplona.

Buda dla psa? Tak, ale tylko ocieplana!

Nie jest niczym nowym, że na wsi nie każdy chce trzymać zwierzęta w domu. Nie ma nic złego w tym, jeżeli nasz czworonożny przyjaciel żyje na zewnątrz, zwłaszcza że wiele ras psów nie lubi przebywać w domu. Pamiętać jednak należy, że zasady dotyczące utrzymywania psów podwórkowych wskazują, że psi łańcuch musi mieć co najmniej 5 metrów. Obowiązkiem właścicieli jest także zapewnienie zwierzętom schronienia, które będzie chroniło od uciążliwych warunków pogodowych – musi więc być ciepłe i dawać cień. Buda musi zapewniać ochronę przed chłodem, wilgocią oraz wiatrem. Konstrukcje te już z ociepleniem bez problemu zamówimy u specjalistów. Ale również dobrze można samodzielnie ocieplić budę naszego pupila! Jak to zrobić?

Lokalizacja i budowa budy też mają znaczenie

Budę dla psa warto zlokalizować w takim miejscu, aby przynajmniej z dwóch stron była zabezpieczona przed wiatrem. Miski koło niej nie mogą być umieszczane bezpośrednio na ziemi. Powinniśmy także zabezpieczyć je przed deszczem czy śniegiem.

Najbardziej komfortowym rozwiązaniem dla psa będzie model budy z zadaszonym tarasem. Taka konstrukcja musi być zabudowana z dwóch lub trzech stron. Pozwoli to psu na odpoczynek na świeżym powietrzu, ale jednocześnie skryje go także przed opadami lub wiatrem. Wejście do budy powinno prowadzić do przedsionka, wejście do właściwej komory psiego schronienia musi natomiast znajdować się od przedsionka pod kątem prostym. Ten układ zabezpieczy wnętrze na przykład przed nawiewami śniegu. Równie istotna jest budowa dachu. Najlepszy będzie model jedno- lub dwuspadowy, ale taki, który pozwala na mechanicznie opadanie warstw śniegu. 

image
FOTO: Pexels
Pamiętajmy, że drewno nie może spróchnieć, dlatego dobrze zabezpieczyć dach na przykład blachą. Niestety w trakcie upałów materiał ten bardzo łatwo się nagrzewa, co będzie powodowało zaduch w środku. Rozważmy więc użycie papy dachowej – jest ona bardzo tania i łatwa w montażu. Zakupić można ją w rolkach.

Co można zrobić, aby ocieplić budę dla psa na zimę?

Sposób na ocieplenie dachu to, jak zostało podane wyżej, papa dachowa. Ma ona szczególne właściwości termoizolacyjne – latem psu będzie chłodno, a zimą ciepło. Warto jednak zwrócić uwagę na inne elementy budy, przede wszystkim na podłogę. To przez nią zwierzę odczuwa najwięcej zimna, zwłaszcza że stąpa i leży na niej. Aby więc zapewnić naszemu czworonogowi ciepłe schronienie, zwykła drewniana podłoga nie wystarczy. Najtańszą opcją jest wyłożenie wnętrza budy sianem bądź słomą. Przy wyborze tego sposobu pamiętać należy o systematycznej wymianie ściółki oraz o uzupełnianiu ubytków. Nie wszystkie psy mogą przebywać w budzie o takim podłożu – nasze czworonogi mogą mieć alergię na trawy, roztocza lub niektóre rodzaje pleśni roślinnej. Wadą tego rozwiązania jest także duże prawdopodobieństwo roznoszenia trawy przez psa po całym podwórzu. Nieco droższym, ale z pewnością trwałym i skutecznym rozwiązaniem jest położenie wewnątrz budy płyty styropianowej. Jak jednak zapobiec jej niszczeniu? Wystarczy po prostu wyścielić ją wykładziną, albo użyć deski, sklejki czy płyty OSB. Impregnujmy te elementy i konserwujmy je co roku przed sezonem jesienno-zimowym, aby ocieplenie budy służyło naszemu pupilowi jak najdłużej. Pamiętajmy także, aby pies mógł się wygodnie położyć w swoim schronieniu. Do wnętrza budy można położyć koce, trzeba jednak regularnie je prać. Warto rozważyć wyścielenie wnętrza budy posłania z trwałych i odpornych na wilgoć materiałów.

Ściany w budzie dla psa są równie ważne. Przede wszystkim muszą być szczelne, w przeciwnym razie ciepło łatwo będzie uciekać, a do wnętrza konstrukcji napływać będą zimne podmuchy wiatru. Aby poprawić szczelność ścian budy, najlepiej wykonać dwie warstwy. Deski lub inne elementy kładziemy tak, aby szczeliny nie nachodziły na siebie. Pierwszą deskę z drugiej warstwy kładziemy w połowie szerokości deski z pierwszej warstwy. Zimą może jednak okazać się, że dwie warstwy ścian to za mało. Wtedy należy umieścić między nimi materiał termoizolacyjny. Najprościej będzie zastosować styropian.

Impregnujmy drewno używanego do postawienia psiej budy! Jeżeli chcemy dopasować ją kolorystycznie do aranżacji domu i podwórza, możemy pokryć psie schronienie farbami akrylowymi, które są odporne na działanie czynników atmosferycznych.

A może multiocieplenie?

Jednymi z trwałych materiałów, którymi można na przykład zastąpić koce są maty termorefleksyjne. Ich montaż jest bardzo łatwy dzięki specjalnym rzepom bądź zszywkom. Będą one przylegały do powierzchni. Wyłóżmy nimi dokładnie wnętrze budy – zarówno podłogę oraz ściany, jak i sufit. To zapewni naszemu psu odpowiednie warunki w każdej temperaturze. Taka mata termorefleksyjna jest również odporna na działanie wilgoci. Wykonana z dobrej jakości materiału nie odklei się, jest także hipoalergiczna.

Dobrze wykonana termoizolacja przełoży się na komfort życia naszych czworonożnych przyjaciół. Pamiętajmy więc, aby koniecznie przed zimą ocieplić psią budę, choćby za pomocą najprostszych i najtańszych środków.

Kamila Berthold
Fot. Envato elements, Pexels

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. październik 2024 12:17