StoryEditorHigiena snu

Jak zadbać o dobry sen?

05.01.2023., 10:00h

Higiena snu to jedna z podstaw zdrowia i dobrego samopoczucia. To także zasady, których przestrzeganie poprawia jego jakość. Co robić, żeby uchronić się przed zaburzeniami snu?

Sen jest podstawową, biologiczną potrzebą naszego organizmu. Bez odpowiedniej dawki snu nie będziemy prawidłowo funkcjonować. Na jego jakość ma wpływ: liczba godzin, regularność i wydajność snu. Choć zapotrzebowanie na sen jest kwestią indywidualną, to średnio dorośli powinni spać około 7 godzin dziennie. Niemowlęta i nastolatki potrzebują więcej snu. Nastolatki od 8,5 do 9 godzin dziennie, a 60-latkowie około 6 godzin. Warto chodzić spać i wstawać codziennie o tej samej godzinie.

Sposoby na dobry sen:

  • Ważne są stałe pory wstawania rano i kładzenia się spać. Nieregularne pory snu powodują  choroby układu krążenia.
  • Dbaj o codzienną aktywność fizyczną. Ruch sprawia, że wieczorem jesteśmy zmęczeni i lepiej śpimy.
  • Nie pij alkoholu przed snem, powoduje on stany lękowe i bezsenność.
  • Nie jedz obfitych posiłków i nie pij zbyt dużych ilości płynów krótko przed pójściem spać. Ostatni posiłek zjedz na 2–3 godziny przed snem.
  • Walcz ze stresem poprzez ćwiczenia relaksacyjne lub medytacje.
  • Unikaj kofeiny i nikotyny. 
  • Nie stosuj drzemek po godzinie 15:00. 
  • Zadbaj o wygodne łóżko, materac, przyjemną temperaturę i przytulny wystrój sypialni (polecamy artykuł o feng shui).
  • Nie pobudzaj się i nie narażaj na emocjonalne stany przed snem. Nie odbieraj wiadomości z pracy, nie oglądaj filmów, które wzbudzają silne emocje.
  • Zasłoń okno, by do sypialni nie docierało rozpraszające światło. Zrezygnuj z wszelkich ekranów, np. smartfona. Unikaj pracy przy komputerze i oglądania telewizji na około 3 godziny przed snem.
  • Zadbaj o zdrową dietę bogatą w warzywa i owoce.

Dlaczego sen jest ważny?

Wyspany człowiek to szczęśliwy człowiek. Dzięki odpowiedniej ilości snu można łatwiej radzić sobie ze stresem i przyswajać efektywniej nowe informacje. Zyskujemy pozytywną energię i witalność, dobry humor. Czujemy się zregenerowani. Nasza cera jest promienna, a procesy starzeniowe zachodzą wolniej. Wzmacniamy także układ odpornościowy, zmniejszamy ryzyko nadwagi. Niestety, regularne niedosypianie może przyczyniać się do zachorowania na depresję.

image
Śpij zdrowo!

Dieta na dobry sen. Jakie produkty i kiedy jeść?

Do łóżka należy się kłaść tylko wtedy, jeśli odczuwa się senność. Nie powinniśmy na siłę wymuszać spania, ale zadbać o jego regularność i spełnienie zasad dotyczących higieny snu. Według specjalistów rano należy wstawać zawsze o tej samej porze, niezależnie od tego, czy jest dzień roboczy, czy weekend. Nie należy robić drzemek w ciągu dnia, ani spać na „zapas”. Takie praktyki prowadzą bowiem do zaburzeń rytmu okołodobowego. Senność najczęściej pojawi się 16–17 godzin po przebudzeniu.

Wiśnie na sen

Wyjątkowo polecanym owocem przed snem są… wiśnie – są bogate w melatoninę, odpowiedzialną za uczucie senności. Produkty, które pomagają zasnąć, zawierają melatoninę właśnie. Występuje ona naturalnie w suszonych owocach i orzechach, zbożach: ryżu, kukurydzy, owsie. Można też sięgać po napary ziołowe, zwłaszcza melisę, rumianek oraz miętę.

Angelika Drygas

Źródło: gov.pl

Fot. envato elements

 

pogoda
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
18. październik 2024 12:21